Køge og Lejres kommuneforeninger for Venstre afholdt torsdag den 13. august et fælles bestyrelsesmøde med det formål at vælge en ny kredsformand for Køge-Lejre kredsen. Der var flere gode kandidater i spil og efter en god dialog var der enighed om at vælge Brian Strømsted. Brian vil være kredsformand for kredsbestyrelsen som består af 3 medlemmer fra Lejre (Hans Kongsgaard, Jannik Schrøder, Lars Kimer Mortensen) samt 3 medlemmer fra Køge (Liselotte Nyboe, Ulrik Sejersdal Nielsen, Henning Lübcke). Brian er 51 år og bor i Ejby. Brian er formand for Ejby IF’s fodboldafdeling og er ligeledes en del af Venstre Køges bestyrelse. Til daglig er Brian ansat hos ISS som Head of Group FM Business Solutions.
STYRKELSE AF KREDSBESTYRELSES ARBEJDE
Venstre Lejre og Køge er enige om at samarbejdet skal styrkes på tværs i kredsen. Vi arbejder ofte med de samme problemstillinger, hvorfor sparring og erfaringsudveksling mellem kommuneforeningerne skal have større fokus i kredsbestyrelsen, udtaler de to formænd fra henholdsvis Lejre og Køge, Lars Kimer Mortensen og Søren Møller Kristensen. Målet er er øge synergierne mellem Christiansborg og kommuneforeningerne, herunder samarbejdet mellem folketingskandidater og lokale spidskandidater. Det er vi sikre på, at Brian Strømsted er den helt rigtige, til at stå i spidsen for, slutter de to formænd.
Lars Løkke Rasmussen, som er kredsens folketingskandidat udtaler, at han ser frem til et godt samarbejde med den nye kredsformand.